Sinüzit ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Op.Dr.Önder AKDENİZ

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Kafatasımızın içinde gözlerimizin üzerinde, her iki gözümüzün iç yan taraflarında, gözlerimizin altında yanak içlerinde ve göz arkasında beyin içinde çok sayıda mağara gibi içi hava dolu olması gereken , sinüs adı verilen boşluklar vardır.Bu mağaraların içini epitelyum tabakası dediğimiz bir mukoza tabakası ile kaplıdır.Bu boşlukların tümü günde belli bir miktar salgı üretip bu boşlukların içinin yıkanıp temiz kalmasını sağlarlar.

Geçirdiğimiz her üst solunum yolu enfeksiyonunda ( Grip – Nezle ) bu sinüsleri döşeyen mukoza da iltihaplanıp bir miktar salgı yapar. Normal sağlıklı bir sinüs sisteminde tüm sinüsler akıntılarını kanalcıkları ile daha geniş bir kanala ve oradan da bir noktadan burun boşluğuna akar. Bu sistemi bir üzüm salkımına benzetebiliriz. Üzüm taneciklerinin küçük bağlantılarla ana bir dala bağlanıp bir noktadan asma ağacına birleşmesi gibi , sinüsler de küçük kanalcıklarla birbirlerine bağlanıp, bir noktadan burun boşluğuna akarlar.Tüm bu sinüslerin burun boşluğuna aktığı noktaya Osteomeatal kompleks adını veririz.Klinikte bu bölgenin kapalı olması, yani sinüslerimizin burun boşluğuna boşalamadığı duruma da Kronik sinüzit adı veririz.
Kronik sinüzit cerrahi olarak tedavi edilirken, akut sinüzitler medikal tedaviler ile iyileştirilebilir.

Bir sorunuz mu var?

Bizimle iletişime geçmek, merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki iletişim yollarını kullanabilirsiniz.

×