Septum Deviasyonu

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Op.Dr.Önder AKDENİZ

Septum Deviasyonu

Burnumuz yüzümüzün tam ortasında bir organ olup, esasen ona bağlı bulunan sinüsler, östachi borusu ve burun etleri ile sağ ve sol yarım olarak 2 eş parçaya bölünmüştür.Bu sağ ve sol tarafı birbirinden ayıran duvara nasal septum – burun bölmesi adı verilir.Burun bölmesinin uç tarafı kıkırdak burun gerisindeki tarafı ise kemik olmak üzere 2 komponentten oluşur.

Küçük yaşlarda alınan yüz ve kafa travmaları, kıkırdağın aşırı büyümesi, burnun altındaki ağız tavanının kubbe şeklinde yukarıya yükselerek büyümesi ( Özellikle yaşamın ilk 1 ve 2 yaşlarındaki alerjik sinüzitler ve geniz eti büyüklüğü nedeniyle burun solunumu yapamayan bebeklerde sık rastlanır ) ve burun boşluğunu daralttığı durumlarda burun bölmesi kıkırdağı sağa veya sola doğru eğrilerek solunum yollarıını kapatır.Bu patolojiye NASAL SEPTUM DEVİASYONU adı verilir. Bu durum burun etlerinin ve sinüslerin sağlığını da çok olumsuz olarak etkiler.
-Düzeltilmesi şarttır.

Bir sorunuz mu var?

Bizimle iletişime geçmek, merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki iletişim yollarını kullanabilirsiniz.

×