Ultrasonik Burun Estetiği

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Op.Dr.Önder AKDENİZ

Bursa burun estetiği operasyonlarında en sık kullanılan yöntem Osteotomi yöntemidir. Bu yöntem geleneksel bir yöntem olup, keski veya çekiç ile burun kemiğinin kesilmesi olarak gerçekleştiriliyor. Ancak Osteotomi yöntemi tarihe karışmaya başlayarak yerini daha zarif bir yöntem olan Ultrasonik Rinoplasti’ye bırakıyor. Gözaltı morluklarını ve şişliklerini en aza indiren bu yöntem burun estetiğinin geleceği olarak görülüyor.

Utrasonik Rinoplasti yöntemi, çok az kişi tarafından bilinen ve yeni kullanılan bir teknik. Bu yöntem aslında beyin cerrahisi için geliştirilmiş Piezo Cerrahi’den ortaya çıkıyor. Beyin ameliyatlarında kemiklerin kesilmesi sırasında beyin dokularına zarar vermeyecek bir metot olarak geliştiriliyor ve sonrasında çene cerrahisine adapte ediliyor. Yöntemde kullanılan kalem, kemiği sesle kesiyor ve böylece yumuşak dokuya, kemik üzerindeki cilt, damar yapıları ve kemiğe bitişik kıkırdak dokular zarar görmüyor. Bu da hastaların operasyon sonrası şişlik ve morluklarının minimal düzeyde tutulmasını sağlıyor.

Geleneksel Osteotomi yönteminde kullanılan keski ve çekiçlerle kontrollü kırık hattı oluşturmak daha güçtü. Ultrasonik Rinoplasti sayesinde ise kemikler düz hatlarda istenilen açılarda kesilebiliyor. Böylece, burun yanlarındaki kemikleri daha iyi inceltmek mümkün oluyor. Kemiklerin ultrasonik kalemler vasıtasıyla kontrollü olarak kesilmesi ile daha zarif ve doğal burunlar mümkün oluyor. Ayırıca bu yöntemle, hastalar günlük hayatlarına daha çabuk dönebiliyor ve komplikasyon ve istenmeyen durumlar seyrekleşiyor.

Bir sorunuz mu var?

Bizimle iletişime geçmek, merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki iletişim yollarını kullanabilirsiniz.

×